Bez obzira jeste li modni dizajner ili jednostavno vidite lijep materijal pa poželite baš po svojoj zamisli sašiti haljinu, bluzu, jaknu..., za realizaciju , od ideje do odjevnog predmeta, biti će potreban odgovarajući kroj. Kroj mora ne samo odgovarati skici, odnosno vizualno se podudarati s idejom, nego mora odgovarati i tjelesnim mjerama za određenu veličinu/ veličine. Tri su tehnike izrade kroja: krojenje prema gotovim konfekcijskim krojevima, drapiranje na lutki i konstrukcija modela. Odabir metode krojenja ovisi o raznim faktorima: o vrsti dizajna, o složenosti modela, o tome da li se rade unikatni odjevni predmeti ili male odnosno veće serije, o tome da li se radi konfekcija ili po mjeri, itd.
Krojenje i šivanje prema gotovim konfekcijskim krojevima
Naizgled je to najjednostavniji i najjeftiniji način. Treba naći časopis s gotovim krojevima i u njemu najsličniji ili barem basic model iz kojeg se može proizvesti ideja. Ali, ako govorimo o originalnom vlastitom dizajnu, male su šanse da ćemo naći kroj baš takav kakav smo zamislili. Ukoliko i uspijemo naći nešto najsličnije što možemo premodelirati, javlja se problem određivanja veličine i mjera. Naime, gotovi konfekcijski krojevi napravljeni su tako da odgovaraju određenom rasponu mjera. Usto, ovisno o metodi, pri konstrukciji dodaje se i određena komocija – dodatak za udobnost nošenja koji ovisi o tome kako odjevni predmet treba izgledati (pripijeno uz tijelo ili komotno) te o vrsti tkanine od koje se treba napraviti. Kad to sve zbrojimo, teško da od gotovog konfekcijskog kroja može ispasti originalni dizajn osim ako se ne napravi više proba i pokušaja (i pogrešaka), a onda to više nije najjednostavniji niti najjeftiniji način. Ovaj način doduše može biti dovoljan dizajnerima čija se kolekcija sastoji od nekoliko osnovnih krojeva, a koji variraju boje, dezene, dužine i slično.
Drapiranje na lutki
Drapiranje na lutki je fantastičan, kreativan način izrade kroja. Ogromna prednost je što je pred vama lutka, dakle, forma tijela i na njoj tkanina pa odmah vidimo kakav je efekt i rezultat kreiranja. Osim za oblikovanje krojnog dijela, drapiranje je odličan način i za oblikovanje i osmišljavanje samog dizajna jer maksimalno potiče kreativnost.
Potrebna je lutka s mjerama koje odgovaraju konfekcijskoj veličini u kojoj radimo. Na lutki crnim debljim koncem označimo vratni izrez, poziciju ramenog šava, orukavlje, bočni šav, liniju struka i prednju sredinu (sve ono što nam je na kroju bitno). Tada lutku pokrijemo većim komadom tkanine nego što će biti krojni dio i oblikujemo ušitke, šavove, drapiranja. Precrtamo na tkaninu linije s lutke, označimo ušitke i nabore i režemo. Tako dobivena tkanina čini krojni dio.
Drapiranje je savršen način za dobiti prednji i stražnji dio suknje, bluze, haljine, jakne, i mogu se postići zaista prekrasni efekti i unikatni modeli.
Iako se drapiranjem može napraviti i rukav, ovratnik i hlače (za hlače nam treba lutka s nogama), krojni dijelovi za rukav i ovratnik moraju biti precizni i bolje ih je dobiti konstrukcijom. Kako god, kombinacija drapiranja i konstrukcije je pun pogodak za svakog dizajnera. Drapiranje na lutki kao tehnika izrade kroja poslužiti će onima koji rade unikatne modele najčešće u jednoj veličini.
Konstrukcija modela
Konstrukcija krojeva je najsloženiji i najprofesionalniji način izrade krojeva. To je projektiranje i modeliranje na osnovu, s jedne strane, zadanih mjera, i, s druge strane, skice, crteža ili slike modela.
Konstrukciju možemo raditi na osnovu konfekcijskih veličina iz tablica ili prema mjerama uzetih s tijela pa je koristimo i za rad po mjeri, što je najzahtjevniji oblik krojačkog posla. Samim tim, prednost ovakvog načina rada je neupitna. Onaj tko radi sam konstrukciju svojih modela moći će jednako dobro i kvalitetno izrađivati i konfekciju i raditi ciljano za kupce po mjeri.
Rezultat ovakve metode izrade krojeva su konkretni krojevi koji odgovaraju točno određenim veličinama i zamišljenom originalnom dizajnu. Ukoliko radimo manje ili veće serije, možemo biti sigurni da će svi komadi biti jednaki i da neće doći do odstupnja – bilo veličinom ili izgledom, što je bitno jer se izrada odjeće može odvijati u više radionica pa je potrebno izbjeći svaku improvizaciju. Jednom kad se naprave dobri bazni krojevi mogu se jednostavno modelirati jer znamo točno sve korištene mjere te koliko je komocije i gdje dodano.
Onima koji ne vole tehničko crtanje konstrukcija može biti malo suhoparna, ali ako se kombinira s drapiranjem na lutki može dati izuzetne rezutate. Konstrukcija kao tehnika izrade krojeva može poslužiti zaista svima: onima koji žele raditi odjeću za sebe – po svom “guštu” i „za svoju dušu“, krojačima koji rade po mjeri, dizajnerima koji žele malo profesionalnije realizirati vlastite kreacije, bilo unikatne, bilo u serijama.
U školi Callegari možete naučiti sve tri metode izrade krojeva!
Ukoliko želite naučiti vaditi konfekcijske krojeve i šivati po njima, uključite se u naš Tečaj krojenja i šivanja.
Ako želite naučiti izrađivati krojeve drapiranjem na lutki, predbilježite se za Tečaj drapiranja.
Ako vas pak zanima konstrukcija odjeće, kontaktirajte nas radi upisa u program osposobljavanja za Modelista visoke mode.