Kako mladenački entuzijazam, strast za modom te potreba za stalnim životnim i profesionalnim mijenama s vremenom donose opipljive rezultate te vrijedne poslovne lekcije možemo uvidjeti osvrtom prema karijeri modne dizajnerice Suzane Vuljan. Ova 28 – godišnja Splićanka modom se počela baviti sasvim slučajno, a nakon što je upravo u splitskoj podružnici škole Callegari završila program osposobljavanja modnog stilizma odjeće s marketingom, realizirala je niz uspješnih modnih projekata te naposljetku pokrenula samostalnu liniju odjeće SV design koju odlikuju jednostavnost i sportska elegancija. Svojom vrckavom energijom Suzana potiče sve oko sebe, njezin raspored neprestano je popunjen novim projektima, a u vrijeme dok smo dogovarali ovaj intervju zatekli smo je „Na Bini“ –njezinom posljednjem organiziranom događaju koji je namijenjen mladim dizajnerima i u sklopu kojeg je, u suradnji s predavačicom modnog dizajna škole Callegari u Splitu, Tinom Šarić, formirala koncept trgovinu te predstavila kreaciju koju su nazvale „Cosmic dance“. Osim što se osvrnula na navedeni događaj, Suzana je za naš blog detaljnije pričala o svojim počecima, novoj kolekciji koja je u pripremi i modnim planovima za nadolazeće ljeto…
U jednoj od nedavnih medijskih objava vezanih za tvoj rad pročitala sam da si se modom počela baviti prije sedam godina. Možeš li se prisjetiti tog razdoblja kada si odlučila da će moda biti tvoj primarni posao?
Moj modni start dogodio se prije sedam godina kada sam, čekajući prijave za odsjek sociologije Filozofskog fakulteta, odlučila upisati tečaj krojenja i šivanja kod splitske krojačke majstorice Đurđice. Iako to prvotno nisam planirala, s vremenom sam se počela intenzivnije preokupirati šivanjem, najprije izradom odjevnih predmeta za sebe, a kasnije i crtati. Ono što sam tada mislila da će biti kratka zanimacija pretvorilo se u ljubav, a na koncu i u posao.
Nakon završenog tečaja i samostalnog doticaja s modnim dizajnom stigla si na Callegari i upisati program obrazovanja za modnog stilista odjeće s marketingom. Sjećaš li se kako si čula za školu i možeš li nam otkriti koliko ti je obrazovanje na Callegariju pomoglo u formiranju tebe kao dizajnerice, a kasnije i privatnog posla?
Sjećam se da sam se određeno razdoblje nakon završetka tečaja krojenja i šivanja raspitivala o dodatnom obrazovanju koje se nudi u Splitu te putem interneta dobila informacije o školi Callegari. Tijekom jednogodišnjeg obrazovanja škola mi je omogućila da naučim više o teoriji te povijesti mode, dizajnu i tekstilnim tkaninama, a uz predavačicu Tinu Šarić, koja kao što ste već naveli u Splitu predaje stručne predmete vezane za modu, dodatno sam razvila vještinu crtanja modne figure i unaprijedila dotadašnje poglede na dizajn općenito. Iskustvo koje sam ponijela sa Callegarija bez dvojbe bih opisala kao zabavno putovanje koje traje do danas. Naime, i danas, iako je prošlo nekoliko godina od završetka mojeg školovanja, imam kolegijalan odnos s bivšim predavačima koje uvijek mogu kontaktirati i zatražiti savjet. Škola me nerijetko podržavala u mojim samostalnim projektima. Polaznice programa vizažizam često bi bile sponzor šminke na modnim događanjima koje sam organizirala, a upoznala sam mlađe i starije kolege koji su predstavljali svoj rad na tim istim događanjima, što mi je svima donijelo određeno iskustvo i napredak za daljnji razvoj.
U razgovoru s tvojim bivšim predavačima otkrila sam kako tvoj rad najviše povezuju s brojnim umjetničkim i modnim projektima koje si osmislila i organizirala. Ako se ne varam, dosad ih je sveukupno osam. Što si naučila vodeći te projekte i što te uopće motiviralo da ih pokreneš?
Pa, kao što vjerojatno i vi i ja znamo Zagreb već dugi niz godina broji mnoge dizajnerske projekte koji su medijski prilično popraćeni, a Split svakim danom ima sve više mladih umjetnika, dizajnera, osoba zainteresiranih za domaću modnu scenu, i upravo to me potaknulo na organizaciju događanja koja su redovito velikim dijelom bila vezana za modu. Htjela sam publici predstaviti mlade dizajnere, potaknuti ih da svoj rad kontinuirano razvijaju, i pokazati kako itekako možemo približiti metropoli. Paralelno s dizajniranjem za vlastite brendove „Piece of cake“ i „PH1“ pokrenutih u suradnji s kolegicom i prijateljicom Antonelom Čarijom, koja je također nekadašnja polaznica škole Callegari i s kojom sam neko vrijeme vodila koncept trgovinu s odjećom hrvatskih dizajnera „Checkmate“ na otoku Hvaru, organizirala sam nekoliko modnih izložbi i revija. No, ako bi morala izdvojiti omiljeni projekt bila bi to “Fashion 60-tka“, modna revija održana za vrijeme vožnje autobusom u najprometnijoj splitskoj liniji „Split – Omiš“ koju sam organizirala u suradnji s Julijom Tomasović, a posebno drag mi je i događaj “Čajanka kod Zeusa” koji sam ostvarila s Janom Plivalicom. U samim počecima organizirala sam „Modu na kvadrat“ modnu manifestaciju koja je okupljala mlade kreativce, a u posljednje vrijeme iznimno me razveselio projekt „Na Bini“, u splitskom klubu “Judino Drvo“ kojeg sam ostvarila u suradnji s već gore spomenutom predavačicom u splitskoj podružnici škole Callegari, Tinom Šarić. Ideja je bila izložiti dizajnerske proizvode po već poznatom principu pop-up concept trgovina koje su unazad nekoliko godina popularne u svijetu. Bina kluba Judino drvo na nekoliko sati tako se pretvorila u pravi concept store, odakle i sam naziv događaja “Na Bini“.
Sada, kad iza sebe već imaš određeno iskustvo u modnim projektima i dizajniranju, možeš li svoj dizajnerski izričaj svrstati u neku skupinu? Kako bi opisala svoj kreativni stil?
Od 2015. Godine vodim samostalni brend naziva SV design koji je nastao nakon niza uspješnih suradnji. Za sada sam orijentirana na ženske odjevne komade iako sam već predstavila i dvije kolekcije za muškarce za koje ću posebnu liniju također razvijati u budućnosti. Brend SV design mogao bi se svrstati u “sport chic” kategoriju s dozom elegancije i romantike. Dizajnom je zaigran i minimalističke estetike pa sve svodim na jednostavnost, udobnost i raznolikost ponude, jer bi takvo nešto i osobno odabrala i nosila. Također pazim da se svaki odjevni komad može zasebno kombinirati za dnevne i večernje prigode i biram prirodne tkanine što pruža dobru kvalitetu kao i funkcionalnost.
Što bi danas, iz ove perspektive, savjetovala samoj sebi na počecima ali i svim mladim kolegama koji nakon završetka obrazovanja žele pokrenuti samostalni brend?
Najiskrenije rečeno, nemam nekih savjeta, po mojem mišljenju, važno je stalno biti u potrazi za novim idejama i realizirati ih uz suradnje s drugim kreativcima. Prije ili kasnije poslovne prilike poslože se onima koji su ustrajni i imaju jasan cilj.
Imaš li već neke planove za ljeto pred nama? Kakva će biti ljetna kolekcija?
Zasad vam mogu samo otkriti da će pratiti moj dosadašnji stil i biti upotpunjena zanimljivim detaljima.
INTERVJU: Marijana Skender
FOTOGRAFIJE: Brigita Ercegović, Tina Božan, Ivan Gudić, Daria Opačak, Željana Matošić