Vrsni modni dizajneri i u ova izazovna pandemijska vremena pronalaze potrebnu inspiraciju za nove modne kolekcije, kao i mogućnosti da publici predstave svoja nova modna ostvarenja. Jedna od njih je i naša predavačica modnog stilizma u zagrebačkoj školi; ujedno modna dizajnerica, ilustratorica i poduzetnica – Monika Hršak. Svoju novu kolekciju inspiriranu krapinskom narodnom nošnjom predstavila je prošloga mjeseca na City Modus modnom i humanitarnom eventu odražanom u gradu Krapini, gdje su svoje modne novitete predstavili i Katarina Mamić, modni salon Botun, Vibela, Ciber look/Mary M., Sanita Dizdarević i drugi modni kreatori.
Monikine kreacije izrađene su od vrlo cijenjenog, danas već rijetkog autohtonog domaćeg platna. Svaka od njih posve je unikatna; kako dizajnom, tako i ilustracijom koju je Monika sama ručno naslikala. U tradicionalne zagorske ženske nošnje protkane vezovima, čipkom, pliseom i ornamentima cvijeća i srca, kao simbolima ljubavi i ljepote, Monika je udahnula dah suvremenosti. Umjesto tradicionalnog plisea koristila je razigrane i prpošne volane, unoseći inovativnost asimetrijom krojeva i dubokim izrezima, kao i slikama i detaljima s nešto modernijim motivima, zadržavajući pritom tradicionalno korištene boje – crvenu, ružičastu i crnu. Kreacije je ilustrirala stiliziranim portretima žena u kombinaciji s cvijetnim ornamentima.
Inače, modne ilustracije, stilizirani crteži, modni crteži, razvijanje mašte i inspiracije te načini na koji se zamišljena modna kreacija može pretvoriti u stvarnost uče se u našim modnim programima – Stilist odjeće s marketingom (1. obrazovna godina) i Stilist – Modni kreator (2. obrazovna godina). Kao modna dizajnerica i ilustratorica te ujedno kao predavačica koja našim polaznicima uspješno prenosi svoja znanja i iskustva, Monika je prava adresa za savjetovati se oko stvaranja modnih ilustracija, stoga smo je pitali kako su nastale njene modne ilustracije…
O procesu stvaranja modnih ilustracija i nekim finesama u izvedbi, Monika kaže: “Tehnika nastajanja crteža zahtijeva pripremu u vidu dobrih kistova, posebnih boja za tkaninu i razrade ideje prije finalnog nanošenja boje na haljine. Samo bojanje/izvedba željenih crteža, može se realizirati na nekoliko načina. Prva opcija nanošenja je bojanje ili stvaranje uzoraka na materijalu, druga je opcija nanošenje uzorka na krojne dijelove koji se zatim spajaju na odjevni predmet, a treća je opcija crtanje direktno na tkaninu, odnosno izrada crteža na gotovom odjevnom predmetu. Premda je opcija crtanja na gotovom odjevnom predmetu najzahtjevnija jer iziskuje najviše koncentracije i preciznosti, ja sam se odlučila za nju jer sam željela što preciznije locirati svoj crtež na određeni dio haljine. Ukoliko se odlučite na ovu tehnički najzahtjevniju opciju modnog ilustriranja, dobro pazite da vam se nanošenjem boje na npr. prednji dio ne dogodi preslikavanje motiva i na stražnji dio kroja. Kako se to ne bi dogodilo posebno vodite računa da dobro zaštitite sva mjesta i sve dijelove tkanine koje ne želite ispuniti bojom.”
Modeli: bivša Miss turizma Hrvatske – Ivančica Pahor, Miss Universe Hrvatske 2003. – Ivana Delač, Miss Hrvatske 2002. – Nina Slamić, voditeljica CNC televizije – Elena Jung, vlasnica i direktorica u Eventum Spectaculum Zagreb – Ivana Loparić Kontek
Fotografije: Silvija Lea Švaljek za City Modus, privatna arhiva